Суспільно-інформаційний портал "Місто Сквира" > Мікрорайони Сквири > Діхтярня, Грузія, Довгалівка, Хутори, Цимбали
 

Діхтярня, Грузія, Довгалівка, Хутори, Цимбали


18-10-2012, 18:08. Розмістив: admin

На північно-західній околиці міста, за великим ставом, високо на горі, в районі цегельного заводу – нині розташований мікрорайон, який у давнину (та й зараз) називається Діхтярня (Свинорея). Як же виникла ця назва?
У ХІV-ХVII ст. майже до самого міста підходив Єрчиківський ліс. У роки воєнних лихоліть, особливо при набігах татарських орд, городяни знаходили в ньому притулок і сховисько. У мирний час ліс давав людям багато необхідного для життя: будівельний матеріал, дрова, дьоготь, мастило ("шмаровидло") для змащування дерев'яних осей возів. Як відомо, дьоготь одержують із сосни чи берези при сухій перегонці деревини. Ось для цього виробництва поблизу лісу і оселилося, очевидно, в давнину кілька сімей. Вони палили березу і добували дьоготь, який реалізовували на ринку. Цих перших поселенців городяни прозвали "діхтярами". Згодом це народне прізвисько перетворилося на прізвище Діхтяренки. Нащадки цих дігтярів і досі носять це прізвище, без сумніву, дуже давнє, яке свідчить про його професійне походження. Від дігтярів, що жили на названій місцевості, і куток став називатися Дігтярня (Діхтярня), а головна вулиця – Діхтярна, бо по ній возили дьоготь.
Проходив час, ліс все далі відступав від міста і промисел поступово занепад, однак куток з роками розширювався. У кінці XVIII ст. мешканці кутка уже займалися розведенням свиней для збуту на ринку. Тварини більшу частину року були на вільному вигулі, вони нещадно рили грунт вулиць, і вириті ними ями не просихали навіть у жнива. Тому Діхтярня стала носити насмішкувату назву Свинория, яка згодом перейшла у звичайний топонім Свинорея.
Неподалік від Діхтярні (Свинореї) знаходиться Грузіяодин з найстаровинніших кутків (мікрорайонів) Сквири. Розташований на схилі глинистого пагорба поблизу міського ставу, куди дощові потоки постійно несли глинистий грунт, утворюючи велике болото, де завжди було грузько. Звідти й могла піти назва "Грузія". Зараз тут розміщені головна вулиця 8 Березня і ще кілька, забудованих у наш час (Крупська, Дюканова і Дзержинського). На території Грузії знаходиться цегельний завод і міське кладовище.
Є ще одне пояснення назви Грузія. На цій місцевості здавна люди будували хати майже одну біля одної. Отже, місцевість була "загружена", звідси і "Грузія".
У західній частині міста, вздовж великого старовинного шляху на Ружин-Бердичів, розмістився ще один мікрорайон Сквири – Довгалівка. На початку XIX ст. – це передмістя починалося від вулиці Цареградської (тепер Леніна), закінчуючись будинком штабу 27-го гусарського полку із допоміжними службами. Наприкінці століття в цьому будинку розміщалася установа "Воїнське присутствіє".
Очевидно, забудова передмістя почалася наприкінці XVIII ст. вздовж шляху на Ружин і простяглася на досить велику відстань. Тому цю ділянку шляху стали називати словом, похідним з двох слів: "довга" і "лівка" (лінія, линва, шнур). Назву околиці можна виводити і від прізвища першого її забудовника. Ним міг бути українець – Довгаль. Згодом до цього прізвища приєднався суфікс -івка, що найбільш характерно для топонімів на Сквирщині.
Протягом XIX ст. вулиця швидко забудовувалась по обидва боки. Від неї відходили провулки в напрямку р. Сквирки. Після революції, тут була утворена Довгалівська сільська рада, до якої відносились Ярки і Власенкові хутори. На цій території були організовані колгосп ім. Ілліча, який називався ще Довгалівським, та трудова школа – Довгалівська школа колгоспної молоді. В передвоєнні часи вулиця отримала назву Карла Лібкнехта. Тепер вона простягнулася більше як на 2 км за сирзаводом до сільськогосподарського ТОВ "Агрофірма Сквира" та СП "Райагропромбуд".
Якщо повернути від сирзаводу праворуч на вулицю Стаханова, потрапимо в передмістя Сквири, яке в минулому звалося – Власенкові хутори (або Хутори). Ця назва, без сумніву, походить від прізвища Власенко, її першого поселенця, який заснував хутір недалеко від лісу, у невеликій діброві, віддаленій від великої дороги. Нащадки його живуть і досі на цьому кутку. Тепер тут мікрорайон Сквири із вулицями – Стаханова, Комсомольська, Червоноармійська, Пушкіна, провулком Комунар. Живуть тут працівники підприємств та установ міста, зокрема ТОВ «Агрофірма "Сквира"».
Якщо пройти півкілометра по вулиці Стаханова на захід, то побачимо невеликий ярок, по якому в недалекому минулому протікав струмок. Перейшовши через місток, потрапляємо на новий куток, який називається – Цимбали, де й зараз проживають Цимбалюки. Назва кутка асоціюється з назвою старовинного народного музичного струнного інструмента – цимбалами. Цимбали до цього часу є популярним музичним інструментом на Україні і в Білорусії. Очевидно, перші поселенці цього кутка були музиками, що грали на цимбалах.